Aktuality

Aktuality

ČNB podala zprávu o padělání české měny

Počet padělků měny v Česku klesá, bylo jich zadrženo za loňský rok 2850, z toho 1318 české měny.Kvalita padělků české měny byla stejně jako v předchozích letech spíše nevalná. Většina českých bankovek byla loni vytištěna na inkoustových tiskárnách, celkem jich bylo 1019. Na pětistupňové škále nebezpečnosti byly zadržené bankovky hodnoceny nejčastěji čtvrtým stupněm nebezpečnosti, tedy jako méně zdařilé. Kvalita signalizuje, že padělky vyráběly z různých důvodů zeména děti či mladí lidé. Problém je, že i na ně zákon pamatuje. Provedením takové hlouposti si komplikují život. Nebezpečí pro měnu a hospodaření státu se však skrývá někde jinde než v padělání měny.

http://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/ceske-urady-zachytily-nejmene-padelanych-bankovek-za-temer-tricet-let-1344117

 

V Benátkách upozorňují na padělky

Turisté lační po suvenýrech z cest jsou příhodnými oběťmi výrobců padělků. Proto v Benátkách vsadili na upozorňování na problém pomocí plakátů v ulicích. Z nich je také jasné, že velikou část padělků turisté kupují vědomě. 

kabelka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mrvola

 

Čína je jasným vítězem v padělání. Falšuje se i jinde. Co s tím?

Po zahájení veletrhu Ambiente ve Frankfurtu byly rozdány ceny Plagiarius. Ceny mají upozorňovat na problém s padělky a plagiáty. O tom, že problém narůstá, není pochyb. Otázkou je, co se s tím dá dělat.
Nejde jen o krádež myšlenek a porušování patentových práv, má to samozřejmě dopad na ekonomiku firem a dokonce i států. Velkou roli ve výrobě a distribuci hraje globalizace a moderní technologie–internetová tržiště jako je Alibaba.com. Velkou roli v tom hraje organizovaný zločin, který tím generuje velké zisky.
Problémem je i otázka ochrany zdraví při použití nekvalitních materiálů.
Pokud bylo uvedeno, že v roce 2016 hodnota zadržených plagiátů na hranicích Evropské unie dosáhla 670 milionů eur, a je to jen špička ledovce, tak jaké je skutečné poškození evropských výrobců? Tyto praktiky samozřejmě mají dopad na zaměstnanost a na pokladny států.
V článku je uvedeno, že se falšují parfémy a kosmetika, spotřební elektronika, domácí spotřebiče a nádobí, hračky, nářadí, kola pro auta, ale také léky, zdravotnické vybavení a spousta další věcí včetně skla. Je to prostě vše, na čem se dá vydělat!

Číst dál...

Je to boj s padělky nebo reklama?

Značce Diesel vadily její padělky, tak si vymysleli vlastní padělek Deisel. Poukazovat na padělky svých značek je obrácený způsob boje s paděláním. Tím, že vytvořil limitovanou serii "padělků", výrobce na tento problém poukázal. Může to připomínat počínání výrobců, kteří poukazují na to, že jejich výrobky se padělají proto, že jsou tak kvalitní. V případě Dieselu se spíše jedná o promyšlený marketingový tah, který je zacílen z větší části na sběratele unikátů. Problémem je, že i tato limitovaná série se jistě bude v krátké době padělat a tím se znehodnotí úmysl i výrobek.

https://byznys.lidovky.cz/znacce-diesel-vadily-padelky-nabidl-vlastni-falesnou-znacku-pl2-/firmy-trhy.aspx?c=A180214_095722_firmy-trhy_kkr

 

Co s tím?

Že mají v Číně problémy s autorským a patentovým právem je možné vidět na soše Hodiny od Wendy Taylor, která sochu dělala pro Londýn. Někomu se tak zalíbila, že ji téměř shodnou vyhotovil i pro Shanghai. Pokud chce někdo věřit tomu, že je to náhoda, ať tomu věří. Je otázka, jak si mají evropští umělci a výrobci chránit své patenty a díla. 
Tato otázka je ještě aktuálnější po zjištění, že se autorka obrátila na organizaci zabývající se právy umělců Dacs, stejně jako britskou a čínskou vládu. Přesto, že učinila tyto kroky, vyjadřuje pochyby, že to povede k nápravě plagiátorství. 
Pokud sděluje, že “zákony ohledně autorského práva končí, upřímně, na hranicích Evropy a čínské zákony jsou velmi odlišné,” tak to rozhodně není dobrá zpráva.. 
Dobrá není ani další zpráva, “hnát za to někoho k soudu nebo s tím cokoli dělat není po finanční stránce možné“.

Celý článek k přečtení zde nebo v Zajímavých odkazech.

Zdroj: http://www.independent.co.uk

Ve světě přibylo padělků

Tuto informaci přináší článek v HN zde , který pracuje se studií, kterou zveřejnil pařížský sekretariát OECD a Úřad Evropské unie pro intelektuální vlastnictví. Studie vypočítává určité procento celosvětového dovozu, které je postiženo paděláním.Určuje škodu okolo půl bilionu dolarů. Sděluje informaci, že padělání se netýká jen luxusních značek, ale i strojírenských výrobků a léky. Rovněž ukazuje způsoby dopravy padělků.

Bez zajímavosti není ani následující odkaz, který uvádí vysoké procento padělků na čínských e-shopech - zde.

 

Padělání designu

Pokud si někdo myslel, že padělání je vlastní zejména umění, tak stále více zjišťuje, že tomu tak není. Opak pravdou. Právě oblast průmyslu, včetně designu je něco, kde se paděláním a porušováním patentů generuje více finančních prostředků. Právní spor a žaloba na ochranu značek a patentů je jistě jednou z možností. Je otázkou jak je účinná a jak je náprava rchlá. Druhá možnost je prevence a upozorňování na problém. To se právě odehrálo na výstavě disignu v Paříži. Jak to organizátoři zrealizovali se můtete podívat zde. V naší společnosti, která chce využívat znalostní ekonomiky, je to výrazný problém. Z nápadů profituje někdo jiný.

Průmyslová sekce

Od počátku roku 2016 zahajujeme v rámci našich aktivit další sekci - Průmyslové padělky. Důvody jsou následující.

Padělání a falšování je možno bez nadsázky v současné době považovat za ekonomický terorismus se všemi s tím spojenými důsledky. Jedná se o podkopání ekonomické a sociální stability společnosti, kdy dochází k vysávání a poškozování výrobců a celé společnosti s negativními dopady na příjmy, zaměstnanost a sociální jistoty občanů i celých států. Současné evropské společnosti problém falz a padělků nedokáží uchopit, natož řešit. Z tohoto důvodu se padělání nezadržitelně šíří. Problém padělání je zakódován v lidské povaze a rovněž v ekonomice a správě naší západní společnosti. Státní orgány v současné době nejsou schopné přílivu padělků zamezit. Je zřejmé, že nelze zastavit šíření padělků pouze represivní cestou. Každý si jistě vybaví televizní záběry z kontrolních akcí celníků a ČOI. Není tajemstvím, že hned druhý den jsou zajištěné padělky doplněny další várkou. Výskyt a zejména prodej padělků má výraznou souvislost s nedostatečnou výchovou a vzděláním občanů - spotřebitelů, zejména mladé generace. Bez vhodné prevence a výchovy nedojde k pozitivní změně. Bez zásadních změn v postupech v boji s padělky bude Česko a Evropa ekonomicky likvidována stále se zrychlujícím tempem. Z výše uvedených důvodů jsme přistoupili k  rozšíření našich webových stránek fakestop.eu o Průmyslovou sekci jako prostředku komunikace a vzájemného informování výrobců, spotřebitelů, neziskových organizací a státních orgánů.

Další články...

  1. Aktualita 2
  2. Aktualita 1

plzen2015

Logo MK

eu-2

Logo PK