Žádné velké překvapení. Co je drahé, to se padělá, tak proč ne Damien Hirst. Tentokrát byla obviněna  tříčlenná newyorská skupina za prodej padělků se škodou více než 400 000 dolarů. Je mezi nimi již dříve souzený podvodník Vincent Lopreto.

Byla padělána “limitovaná edice” Hirstových tisků a byla prodávána po internetu. Kupci jsou z celého světa. Samozřejmostí bylo dodávání falešné dokumentace o původu.

Falešné certifikáty a záměrně nekvalitní znalecké posudky jsou velkým problémem i v Česku!

K zamyšlení je vyjádření newyorského obchodníka s uměním – Josepha K Levene, který řekl, že padělanými Hirstovými tisky se to na internetu doslova hemží. Guardianu řekl : “Na stránkách jako eBay máte lidi, které to k padělanému umění táhne, protože lidi milují být oblbnutí nízkými cenami.” Toto vyjádření odráží lidskou povahu. Díky ní jsou lidé, kteří rádi levně nakupují, nekonečným zdrojem příjmů pro podvodníky.

Dalším důvod k zamyšlení je i další vyjádření Levene, když říká, že problém s padělky se netýká jen internetu. “Můžete být podvedeni kdekoli, nemusí to být pouze online.”  Hirst odhalil své první padělané dílo na Venice Biennale v roce 2014 . 

Padělání žijícího autora známe i z ČR. Profesor Sopko by o tom mohl vyprávět.

Jak se můžeme dozvědět ze článku zde, lačnost nebo podvodné úmysly se netýkají jen světských osob, ale i církevních.

Zdroj: https://www.theguardian.com/artanddesign/2017/jun/19/damien-hirst-counterfeit-art-scheme-new-york#img-1

plzen2015

Logo MK

eu-2

Logo PK