Po zahájení veletrhu Ambiente ve Frankfurtu byly rozdány ceny Plagiarius. Ceny mají upozorňovat na problém s padělky a plagiáty. O tom, že problém narůstá, není pochyb. Otázkou je, co se s tím dá dělat.
Nejde jen o krádež myšlenek a porušování patentových práv, má to samozřejmě dopad na ekonomiku firem a dokonce i států. Velkou roli ve výrobě a distribuci hraje globalizace a moderní technologie–internetová tržiště jako je Alibaba.com. Velkou roli v tom hraje organizovaný zločin, který tím generuje velké zisky.
Problémem je i otázka ochrany zdraví při použití nekvalitních materiálů.
Pokud bylo uvedeno, že v roce 2016 hodnota zadržených plagiátů na hranicích Evropské unie dosáhla 670 milionů eur, a je to jen špička ledovce, tak jaké je skutečné poškození evropských výrobců? Tyto praktiky samozřejmě mají dopad na zaměstnanost a na pokladny států.
V článku je uvedeno, že se falšují parfémy a kosmetika, spotřební elektronika, domácí spotřebiče a nádobí, hračky, nářadí, kola pro auta, ale také léky, zdravotnické vybavení a spousta další věcí včetně skla. Je to prostě vše, na čem se dá vydělat!

Znepokojivá je informace, že Číňané dokonce s pomocí hackerů vykrádají počítačové databáze evropských patentových úřadů a na základě získaných podkladů si pak nechají výrobky patentovat ve své zemi jako vlastní nápady. A když se skutečný majitel objeví na čínském trhu, může být popotahován kvůli porušení patentových práv. To je výsměch.

 

 

Znepokojivá je rovněž informace, že společnosti, které investují miliony do výzkumu a designu, se pak jen mohou zlobit nebo soudit, ale s malou šancí na úspěch. Znepokojivá je právě ta malá šance na úspěch. K čemu je pak patentové právo a právo na ochrannou známku?
Co s tím?
Není moc možností. Výchova, informovanost a zákonná represe. A nezbytností je vůle!

 

https://bydleni.idnes.cz/padelky-vyrobku-plagiarius-dpp-/architektura.aspx?c=A180216_133143_architektura_rez

plzen2015

Logo MK

eu-2

Logo PK